Adie Sendromu

TIPlopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Adie sendromu veya tonik pupilla denmektedir.Nadir görülen daha çok genç kadınlarda rastlanan bir sendromdur.

Adie tonik pupilla.jpg

%1’lik pilokarpin (Pilosed®) damlanın ringer laktat ile dilüe edilmesiyle hazırlanan % 0.1’lik damla her iki göze eşit miktarda damlatılır, dilate olan pupillada belirgin küçülme gözlenir. Adie’nin tonik pupillası için tanı koydurucu olan bu reaksiyon iris sfinkterinde meydana gelen kolinerjik hipersensitiviteye bağlı olarak gelişmektedir . Özellikle genç kadınlarda görülen bu tablo siliyer gangliyon veya postgangliyonik kısa siliyer sinirlerin hasarında oluşur.
Herpes zoster, diabetes mellitus,orbital cerrahi ve travmalardan sonra da oluşabilmekteyse de, çoğu zaman idiyopatiktir ve farmakolojik tanı konduktan sonra ileri tetkike gerek yoktur .

William John ADIE (1886-1935): Avustralya'da doğdu Londra'da nörolog olarak çalıştı. Narkolepsi konusunda araştırmaları vardır. Geniş ışığa güç cevap veren, tonik pupilla ve tendon reflekslerinin kaybından oluşan Adie Sendromuna adını vermiştir. Birinci Dünya Savaşının ilk zehirli gaz hücumlarından birinde cephede icat ettiği, idrarla ıslatılmış ilkel bir maskeyle birçok askerin hayatını kurtardığı bilinmektedir.

Sendromlar kategorisinden sayfalar